December  2019

Dani planinara Hrvatske – Mosor, 20. – 22. lipnja 2015.g.

Mosor: Dani planinara Hrvatske, 20. do 22. lipnja 2015.g.

Mosor

Domaćin ovogodišnjih Dana planinara Hrvatske je HPD Mosor iz Splita koji će planinare iz čitave Hrvatske, ali zasigurno i iz Bosne i Hercegovine ugostiti na Mosoru. Dani planinara Hrvatske održavat će se od subote 20. do ponedjeljka 22. lipnja , a Program čitave manifestacije možete pogledati na www.hpd-mosor.hr Kada je u pitanju organizirani odlazak naših članova na ovu manifestaciju mi idemo u nedjelju, 21. lipnja, a svi ostali koji žele duže boraviti na ovoj manifestaciji neka se rukovode uputama i informacijama iz priloga ove objave.

Zbog lakše organizacije izleta i prijave organizatorima molimo zainteresirane za ovaj izlet da se jave Vesni Žižić na mob: 0915839812

Plan izleta za nedjelju 21. lipnja:

6:00 – okupljanje i polazak ispred velikog Tommija u Solinu (ide se osobnim automobilima)
7:45 – dolazak do Planinarskog doma Umberto Girometta i priključivanje jednoj od ponuđenih tura:

08:00h polazak na turu: pl. dom – Vickov stup – Veliki Kabal – planinarski dom (cca 5 h)

Srednje teška planinarska tura koja kreće preko Šipačke drage prema vrhu Vickov stup (1325 m n/v) na kojem se nalazi planinarsko sklonište. S vrha se pruža pogled na sve najviše mosorske vrhove, otoke kao i na dalmatinske planine, Biokovo, Kamešnicu, Dinaru i Svilaju. Od Vickovog stupa grebenskom stazom se za 45 minuta stiže na najviši vrh Mosora, Veliki Kabal (1339 m n/v) na kojem se nalazi veliki križ. Vrh Veliki Kabal je kontrolna točka Hrvatske planinarske obilaznice. S vrha se staza spušta prema planinarskom domu.
08:30h polazak na turu: pl. dom – Ljubljan – pl. kuća Lugarnica – pl. dom (cca 5 h)
Srednje teška planinarska tura koja prolazi južnom padinom mosorovog grebena do vrha Ljubljan (1262 m n/v). Vrh Ljubljan je kontrolna točka Hrvatske planinarske obilaznice. S Ljubljana se staza spušta prema planinarskoj kući Lugarnica. S Lugarnice se pruža lijep vidik na Split, dalmatinske otoke i planinu Kozjak. Od Lugarnice prema planinarskom domu vodi staza preko napuštenih Vickovih staja.

09:00h polazak na turu: pl. dom – Gajna – Giromettina vidilica – pl. dom (cca 2 h)

Lagana planinarska tura koja prolazi pokraj jame Gajna koja je smještena na rubu velike livade. Jama je duboka 170 metara. Od Gajne staza kreće prema Šipačkoj dragi, nazvanoj po velikom broju šipurika koje rastu na tom području. Povratak prema domu je preko Giromettine vidilice odakle se pruža lijep vidik na planinarski dom i livadu Ljuvač. S vidilice je lijep pogled i na grad Split.

13:00h ručak

16:00h planinarska sportska natjecanja