Postani Član!
Izleti za 2018 godinu
December  2018

Iz Like preko Velebita do mora

Iz Like preko Velebita do mora – 15.9.2018.g.

U planu izleta za tu subotu 15.09. pisalo je “iz Like preko Velebita do mora”. A to je značilo malo spavanja, rano ustajanje i noćnu vožnju autobusom do Like, točnije do Brušana. Na Maslenici su nam se pridružila i trojica članova naše zagrebačke podružnice, također vidno neispavana. Nešto prije 8 sati svi smo pod punom planinarskom spremom čekali znak za pokret od vodiča ovog izleta Nikole. Kolona se formirala, Nikola na čelu, Rođo na kraju, i pravac tri i po sata od Brušana do planinarskog skloništa Ždrilo (1040 m n/v) . Uspon je bio relativno blag i svi smo ga savladali bez previše muke. Planinarsko sklonište je inače novouređeno i dominira prijevojem na kojem je smješteno. Idealno mjesto za odmor od kojih sat vremena. A potom je uslijedilo spuštanje po stazi po kojoj se rijetko tko spušta. Ako se uopće i može nazvati staza. U nekim trenucima imali smo dojam da ovdje nitko nije prošao godinama, osim pokoje divljači. Pogađate, cijelim putem nismo susreli druge planinare. Uglavnom, ako imate želju upoznati surovu stranu Velebita iskreno preporučamo ovu stazu. Oštre stijene, drača, trnje, pokoji pad bez posljedica i svi smo se, brže ili sporije, napokon spustili do mora. A to je značilo do Lukovog Šugarja. I takvi, umorni, ali zadovoljni, žeđ smo utažili s pokojom pivom kod “Dinka” u Starigradu Paklenici. Osim rijetkih članova koji su se odlučili za sokove – što ćete, ima nas svakakvih. S prvim mrakom krenuli smo kući. Umorni, zadovoljni, i s čvrstom odlukom da ćemo Velebit ponovno posjetiti. I to uskoro!
Tekst: Edi
Foto: svako po malo