July  2020

Laganim korakom , nedjelja 08.03.2020. Rilić, Drveničke stine, Sokolić

Na južnom dijelu Biokovskog masiva planine – Rilić nalaze se Drveničke stine sa najvišim vrhom Sokolić 788 m nadmorske visine.

Izlet je prilagođen svima, do Drveničkih stina, a na Sokolić po procjeni vodiča. Naša djeca su poželjna. Na izlet se ide autobusom, nakon silaska sa ture, ide se u Etno selo Kokorić, na zajednički dogovoreni ručak, te je potrebno je izvršiti prijavu kako za autobus tako i za ručak tko je zainteresiran.

Za prijave i sve dodatne informacije možete se javiti Mandi Podrug na mobitel 098 678 566

U nasatvku pogledajte više informacija o izletu, dinamički plan …

Gotovo svako veće naselje na dalmatinskoj obali ima od davnina uhodane staze i putove u svoje zaleđe, kojima su pastiri gonili svoja stada u hladniju i plodniju Zagoru, seljaci obrađivali poneku njivu, a svi skupa razmjenjivali plodove svoga rada s ljudima s one strane gore. Takvu stazu ima i malo mjesto Drvenik, danas poznato kao turistička destinacija i trajektna luka za Sućuraj na Hvaru. Na Uspon polazimo sa morske strane iz Drvenika. Ova staza je povezivala Drvenik sa selom Kokorići smještenim u dolini jugozapadno od Vrgorca. Iz ovog zaselka započinje građeni planinarski put, koji vodi između leha i ograda omeđenim suhozidom, a potom kroz nisku borovinu do izlaska na stjenoviti dio puta. Nakon toga, staza vodi umjerenim usponom po serpentinama preko sipara prema vrhu grebena Drveničkih stina. Kako se sve više uspinjemo, tako se otvaraju sve ljepši vidici na staro selo, Gradinu, Drvenik, Hvarski kanal i na Hvar.Silazak je u selo Višnjice, Kokorić, općina Vrgorac. To je dio starog „Duhanskog puta“. Tim putem su stanovnici Podbiokovlja i Zabiokovlja razmjenjivali svoja dobra, ponajprije duhan, pa je tako i sam put dobio ime. Sa Drveničkih stina do ovog zaselka započinje građeni planinarski put, koji vodi između ograda omeđenim suhozidom. Sami vrh Sokolića dominira strmim stijenama iznad Drvenika. Ne odlikuje se velikom visinom, ali ipak zbog specifičnog oštrog i škrapastog terena privlači mnoge planinare. Vidik sa Sokolića otvoren je na sve strane. Vide se otoci Brač, Hvar, Vis i Korčula te Pelješac na jugu. Sjeverozapadnim obzorom dominira Sutvid s vrhovima Vilovita glava, Kokuljevica i Velika Kapela a sjevernim i sjeveroistočnim Mihovil, V. Šibenik i Matokit. Na jugoistoku sve do Neretve brojni su vrhovi Rilića. A duboko u zaleđu, kad bura očisti pogled vide se vrhovi Čvrsnice, Prenja i Veleža u Hercegovini.

OKVIRNI DINAMIČKI PLAN:
07.00h polazak s parkirališta kraj Inine zgrade u Solinu
09.00h dolazak u Drvenik i polazak prema Drveničkim stinama
10.45h dolazak na Drveničke stine, sa mogućnosti uživanja u pogledu i odmoru za one koji su nesigurni na oštrom i škrapastom terenu
11.00h uspon na Sokolić
12.00h očekivani dolazak na Sokolić, odmor